Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Świebodzin wygrał konkurs na neurologię 2017-10-04

Nowy Szpital w Świebodzinie otrzymał kontrakt z NFZ na prowadzenie oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. Oddział w ramach umowy z NFZ zacznie przyjmować pacjentów od 9 października. Dzięki temu pacjenci ze Świebodzina i okolic, którzy wymagają pilnego leczenia np. z powodu udaru szybciej otrzymają niezbędną pomoc.

O konieczności utworzenia takiego oddziału w północnej części województwa lubuskiego mówiło się od kilku lat, głównie z powodu rosnącej liczby chorych z rozpoznaniem udaru mózgu, dla których często brakowało miejsc w innych placówkach. W województwie lubuskim liczba hospitalizacji z powodu udaru niedokrwiennego mózgu wyniosła 243,6 na 100 tys. mieszkańców i była to 3 najwyższa wartość wśród wszystkich województw w kraju. Dlatego szpital rozpoczął poszukiwania kadry medycznej, zakup wysokospecjalistycznego sprzętu oraz modernizację pomieszczeń, aby mógł wystartować w konkursie ofert ogłoszonym przez NFZ.

Na potrzeby oddziału zaadoptowano niewykorzystane pomieszczenia, które kiedyś były  dodatkowymi salami oddziału wewnętrznego. Pokoje dla pacjentów zostały zmodernizowane i wyposażone w nowe łóżka z materacami przeciwodleżynowymi i szafki przyłóżkowe, każda sala ma dostęp do sanitariatów. Oddział liczy łącznie 28 łóżek, w tym łóżka neurologiczne, wczesnej rehabilitacji poudarowej i 5 stanowisk intensywnej opieki medycznej. Oddział wyposażony  został w nowy, wysokospecjalistyczny sprzęt, min. w kardiomonitory umożliwiające monitorowanie funkcji życiowych, dwa aparaty do badań USG, aparat EEG , Holter EKG i Holter RR oraz aparat EMG. Szpital zapewnia także całodobową dostępność do diagnostyki laboratoryjnej oraz tomografii komputerowej. Łącznie na przygotowanie oddziału szpital przeznaczył ok. 1 700 tys. Szpital dysponuje też całodobowym lądowiskiem dla śmigłowców sanitarnych , które jest niezwykle ważne dla pacjentów z rozpoznanym udarem mózgu, gdzie czas dojazdu i rozpoczęcia leczenia jest bardzo istotny, często decydujący o jego dalszym rokowaniu.

Zespół w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, logopedzi oraz psycholodzy będzie pracował pod kierunkiem dr n. med. Jana Pawła Mejnartowicza, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii. Pacjenci leczeni  oddziale neurologii w Świebodzinie będą mieli zapewnioną całodobową opiekę lekarza anestezjologa, a także  lekarza internisty, kardiologa, konsultacje neurochirurga oraz chirurga naczyniowego. Oddział neurologii z pododdziałem udarowym będzie prowadził  leczenie także innych schorzeń układu nerwowego, które będą wymagały hospitalizacji. W celu zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem przed i po hospitalizacji, szpital będzie starał się także o kontrakt na poradnię neurologiczną.